Rak szyjki macicy
Warning: array_merge() [function.array-merge]: Argument #1 is not an array in /var/www/vhosts/ginekologiczne.com/httpdocs/wp-content/plugins/internal-link-building/Internal_Link_Building.php on line 100
Rak szyjki macicy to choroba rozwijająca się z powodu zaniedbania profilaktyki. Ten nowotwór rozwija się zwykle skrycie przez lata, wolno, niewyczuwalnie, bezboleśnie. Nie ma wyznacznika wieku - rak atakuje zarówno dojrzałe jak i młode kobiety. Bardzo ważne jest to, iż nie jest on ... uwarunkowany genetycznie. Dlatego stwierdzenie, że u mnie w rodzinie kobiety nie chorowały na raka szyjki macicy nie jest dobrym uzasadnieniem. Główną przyczyną jego powstania jest zwykle zakażenie wirusem HPV przenoszonym drogą płciową. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu i rozwojowi raka są poza tym: wczesne rozpoczęcie współżycia, duża liczba partnerów, palenie papierosów, duża liczba porodów.
Wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym okresie rozwoju daje prawie 100% szans na pełne wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, bo na raka szyjki macicy narażona jest każda kobieta. W początkowym okresie rozwoju jest on najczęściej nieagresywny, dzięki czemu jest czas na przeciwdziałanie i właściwe leczenie. Przynajmniej dwa badania – cytologia i kolposkopia – skojarzone razem, zwiększają trafność diagnostyczną wykrywalności raka szyjki macicy nawet do 99%.
Pacjentka poddająca się badaniu nie powinna na dwa trzy dni przed nim: współżyć seksualnie, wykonywać irygacji, zażywać lekarstw dopochwowych. Dla kobiet w okresie rozrodczym optymalny czas badania to okres owulacji. Aby uniknąć raka szyjki macicy należy chodzić regularnie do ginekologa lub zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV powodującego tego właśnie raka.