Możesz zostać właścicielem domeny dobryginekolog.info !!!

Domena przeznaczona jest na sprzedaż. Więcej informacji drogą mailową

 

 


Informujemy, że ze względu na przepisy RODO dodawanie opinii oraz ginekologów zostało czasowo wstrzymane.

Rak szyjki macicy


Warning: array_merge() [function.array-merge]: Argument #1 is not an array in /var/www/vhosts/ginekologiczne.com/httpdocs/wp-content/plugins/internal-link-building/Internal_Link_Building.php on line 100

Rak szyjki macicy to choroba rozwijająca się z powodu zaniedbania profilaktyki. Ten nowotwór rozwija się zwykle skrycie przez lata, wolno, niewyczuwalnie, bezboleśnie. Nie ma wyznacznika wieku - rak atakuje zarówno dojrzałe jak i młode kobiety. Bardzo ważne jest to, iż nie jest on ... uwarunkowany genetycznie. Dlatego stwierdzenie, że u mnie w rodzinie kobiety nie chorowały na raka szyjki macicy nie jest dobrym uzasadnieniem. Główną przyczyną jego powstania jest zwykle zakażenie wirusem HPV przenoszonym drogą płciową. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu i rozwojowi raka są poza tym: wczesne rozpoczęcie współżycia, duża liczba partnerów, palenie papierosów, duża liczba porodów.

Wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym okresie rozwoju daje prawie 100% szans na pełne wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, bo na raka szyjki macicy narażona jest każda kobieta. W początkowym okresie rozwoju jest on najczęściej nieagresywny, dzięki czemu jest czas na przeciwdziałanie i właściwe leczenie. Przynajmniej dwa badania – cytologia i kolposkopia – skojarzone razem, zwiększają trafność diagnostyczną wykrywalności raka szyjki macicy nawet do 99%.

Pacjentka poddająca się badaniu nie powinna na dwa trzy dni przed nim: współżyć seksualnie, wykonywać irygacji, zażywać lekarstw dopochwowych. Dla kobiet w okresie rozrodczym optymalny czas badania to okres owulacji. Aby uniknąć raka szyjki macicy należy chodzić regularnie do ginekologa lub zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV powodującego tego właśnie raka.

 
Ostatnio oceniane placówki