Możesz zostać właścicielem domeny dobryginekolog.info !!!

Domena przeznaczona jest na sprzedaż. Więcej informacji drogą mailową

 

 


Informujemy, że ze względu na przepisy RODO dodawanie opinii oraz ginekologów zostało czasowo wstrzymane.

Niedrożność jajowodów

Szacuje się, że 25-40% kobiet mających problem z niepłodnością cierpi właśnie na niedrożność jajowodów. Najczęściej spowodowana jest ona kilkakrotnym zapaleniem przydatków, które powoduje zgrubienie ścian jajowodów, powstanie zrostów i zamknięcie ich światła.
Niedrożność jajowodów uniemożliwia przedostanie się komórki jajowej do macicy i nasienia do komórki jajowej co uniemożliwia zajście z ciążę. Może się tak zdarzyć, że plemniki przedostaną się prz... ez zwężenie jajowodu i dojdzie do zapłodnienia, ale zapłodniona komórka zablokuje się w jajowodzie i tu zacznie się rozwijać. Ciąża jajowodowa nie ma szans na utrzymanie, a jej skutkiem może być pęknięcie jajowodu, jego nieodwracalne zniszczenie i krwotok wewnętrzny. W takim przypadku usuwa się ciążę wraz z jajowodem.
Najpopularniejszą metodą diagnozy przy podejrzeniu niedrożności jajowodów jest tzw. HSG (histerosalpingografia). Polega ona wprowadzeniu pod ciśnieniem kontrastu do jamy macicy i wykonanie 3-4 zdjęć RTG. Widać na nich dokładnie w którym kierunku przesuwał się kontrast oraz czy wlał się do jajowodów. Jeśli nie, można zdiagnozować ich niedrożność.
Leczenie w przypadku niedrożności jednego jajowodu polega na podawaniu leków wspomagających owulację w zdrowym jajowodzie. Kobietom z niedrożnością obustronną wykonuje się tzw. plastykę jajowodów i laparoskopię, usuwając zrosty i otwierając światło jajowodu. Te metody nie są jednak gwarancją sukcesu. Ostatecznie zostaje decyzja o zapłodnieniu metodą in vitro, czyli poza organizmem kobiety.

 
Ostatnio oceniane placówki