Opieka przedporodowa
Opieką przedporodową nazywamy wszelkie działania profilaktyczne podejmowane podczas trwania ciąży, które maja na celu zagwarantowanie zdrowia matce i dziecku. Obejmują one wczesne i regularne badania oraz naukę ciężarnej, jak ma dbać o siebie. Dobra opieka przedporodowa pomaga również szybko wykryć różne powikłania ciąży, np. cukrzycę, stany przedrzucawkowe, anemię, zakażenie dróg moczowych, anomalie genetyczne i nieprawidłowy rozwój płodu. Wyznacznikiem dobrej opiek...
i przedporodowej są wcześnie rozpoczęte i regularne wizyty u lekarza. Kobieta dokonują wyboru lekarza powinna brać pod uwagę nie tylko koszty i wygodę, ale również szpital, w którym chce urodzić swoje dziecko.
Pierwsza wizyta powinna odbyć się jak najwcześniej, gdy tylko kobieta ma podejrzenie, że może być w ciąży. Zazwyczaj przypada to na 5 tydzień ciąży. Pierwsza wizyta często bywa dłuższa, ponieważ lekarz zbiera wywiad, a następnie przeprowadza ogólne badanie ginekologiczne w celu określenia ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Wówczas to lekarz ustala przybliżony termin porodu i wykonuje badanie miednicy, aby sprawdzić, czy możliwy jest poród pochwowy. Pobiera też wymaz cytologiczny i zleca badanie krwi na stężenie glukozy, określenie grupy krwi i badanie w kierunku kiły. Badanie moczu ma na celu sprawdzenie, czy nie ma w nim białka oraz infekcji dróg moczowych.
Jeżeli kobieta wcześniej urodziła już dziecko z wadą lekarz zwykle zleca wykonanie badań genetycznych i USG, które w Polsce jest już badaniem rutynowym.