Możesz zostać właścicielem domeny dobryginekolog.info !!!

Domena przeznaczona jest na sprzedaż. Więcej informacji drogą mailową

 

 


Informujemy, że ze względu na przepisy RODO dodawanie opinii oraz ginekologów zostało czasowo wstrzymane.

Historia ginekologii

Rozwój ginekologii datuje się od najdawniejszych czasów, a leczenie niektórych chorób kobiecych było znane już w XIV wieku p.n.e. (np. wskazania lecznicze w papirusie Ebersa). Ginekologią zajmowali się najsławniejsi lekarze starożytności: Hipokrates, Herofilos, Celsus, Galen oraz najwybitniejszy położnik ginekolog owych czasów – Soranus z Efezu.
Właściwy rozwój ginekologii przypada na początek XIX wieku, a jej rozwój na początek XX wieku, kiedy to wprowadzono wiele nowo... czesnych, jak na ówczesne czasy, metod diagnostycznych i operacyjnych. Przykłady tych metod to: wziernikowanie pochwy, usuwanie torbieli jajników.
Rozwój współczesnej ginekologii datuje się od czasu wprowadzenia aseptyki oraz metod usypiania eterowego. W drugiej połowie XIX wieku słynna była wiedeńska szkoła ginekologiczna, z której wywodzili się m.in. F. Schauta, E. Wertheim. Byli autorami radykalnej metody operacji w przypadku raka szyjki macicy. Wówczas pojawiły się też liczne podręczniki (np. popularny podręcznik K. Schrodera) oraz nowe metody operacyjne i narzędzia ginekologiczne i położnicze.
W Polsce rozwój współczesnej ginekologii rozpoczął się w drugiej połowie XIX w. Do najsławniejszych ginekologów należą: L. Neugebauer, W. Tyrchowski, A. F. Czyżewicz, H. Beck – autorzy wielu prac naukowych i metod leczniczych.
Ginekologów polskich skupia Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, wydający fachowe pismo pod nazwą „Ginekologia Polska”.

 
Ostatnio oceniane placówki