Możesz zostać właścicielem domeny dobryginekolog.info !!!

Domena przeznaczona jest na sprzedaż. Więcej informacji drogą mailową

 

 


Informujemy, że ze względu na przepisy RODO dodawanie opinii oraz ginekologów zostało czasowo wstrzymane.

Świąd sromu

Świąd sromu – wyróżnia się dwie postacie tej choroby: świąd pierwotny i wtórny.
Świąd pierwotny nie jest związany ze stanem zapalnym i może pojawiać się przy zdrowej skórze sromu, ale często związany jest z zanikiem skóry jako efektem podrażnienia zakończeń nerwowych o nie ustalonej przyczynie (wpływy endogenne, hormonalne, enzymatyczne, psychonerwice). Postać ta często występuje w okresie przekwitania i u wielu starszych kobiet doprowadza do wtórnych zapaleń ... sromu.
Świąd wtórny występuje jako podstawowy objaw towarzyszący innemu schorzeniu, najczęściej zakażeniu sromu lub owsicy. Jest trudny do wyleczenia, utrzymuje się nawet po ustąpieniu obrzęku i zaczerwienienia.
Leczenie miejscowe jest wyłącznie objawowe i polega na przemywaniu skóry sromu 40-50 % alkoholem, pędzlowaniu 5 % roztworem lapisu, ostrzykiwaniu hialuronidazą, nowokainą, stosowaniu zasypek oraz maści z hydrokortyzonem lub mentolem. Ponadto jest stosowane leczenie hormonalne w postaci dużych dawek estrogenów, w niektórych przypadkach pomaga psychoterapia. Przy braku efektów może być zastosowane leczenie operacyjne w postaci sympatektomii. Jest to zabieg, który niszczy nerwy we współczulnym układzie nerwowym i wykonuje się go w celu zwiększenia przepływu krwi i zmniejszenia odczuwania długotrwałego bólu przy niektórych chorobach.

 
Ostatnio oceniane placówki