Możesz zostać właścicielem domeny dobryginekolog.info !!!

Domena przeznaczona jest na sprzedaż. Więcej informacji drogą mailową

 

 


Informujemy, że ze względu na przepisy RODO dodawanie opinii oraz ginekologów zostało czasowo wstrzymane.

Bezpieczeństwo w centrum uwagi 1/2

Wiedza producenta na temat bezpieczeństwa jego własnych leków zdobywana jest zarówno w sposób pasywny (zgłoszenia działań niepożądanych) jak i aktywny (monitoring prasy medycznej, inicjowanie i prowadzenie badań porejestracyjnych). Urzędy monitorujące bezpieczeństwo leków doceniają ostatnio zalety badań porejestracyjnych i wręcz nakładają na producentów zobowiązania do ich prowadzenia.

Jak zwykle jednak najważniejsza jest świadomość i czujność lekarza prowadzącego... oraz odpowiednie „uczulenie” samego pacjenta na niepokojące objawy. W tym kontekście „odpowiednie” oznacza wystarczająco silne, by pacjent o nim nie zapomniał, ale jednocześnie takie, które nie spowoduje całkowitej rezygnacji z kuracji. Przecież pacjenci czasem nie rozumieją faktu, że działania niepożądane mają charakter warunkowy – to znaczy mogą, ale nie muszą wystąpić. Z faktu, że większość pacjentów w ogóle nie doświadcza działań niepożądanych, jakby nie zdają sobie w ogóle sprawy. Autor tego tekstu odebrał niedawno telefon od świeżo upieczonej i zaniepokojonej użytkowniczki dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej. Powodem jej niepokoju był brak jakichkolwiek działań niepożądanych w połowie pierwszego opakowania!

Wychodząc z wielokrotnie potwierdzonego założenia, że „repetitio est mater studiorum”, podsumujmy działania niepożądane, które mogą wiązać się ze stosowaniem hormonalnej tabletki antykoncepcyjnej. Z praktycznego punktu widzenia można wyróżnić działania częste i ciężkie. Częste działania niepożądane definiuje się, jako występujące z częstością wyższą niż 1/1000, ale mniejszą niż 1/100. Należą tu: chwiejność emocjonalna, ból głowy, mdłości, ból piersi, krwawienia z macicy lub przeciwnie - brak krwawienia. Wydaje się, że najczęstszym działaniem niepożądanym przy rozpoczynaniu antykoncepcji pierwszego dnia cyklu jest przedłużenie krwawienia, miesiączka nie chce się po prostu skończyć. Przeciwdziałanie temu zjawisku poprzez rozpoczynanie pierwszej tabletki z pierwszego opakowania na przykład piątego dnia cyklu, kiedy miesiączka się już kończy, wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowej antykoncepcji (na przykład mechanicznej) przez pierwszych 7 dni.

Za kilka dni na naszych stronach ukaże się druga część artykułu - zapraszamy do lektury!

 
Ostatnio oceniane placówki