Możesz zostać właścicielem domeny dobryginekolog.info !!!

Domena przeznaczona jest na sprzedaż. Więcej informacji drogą mailową

 

 


Informujemy, że ze względu na przepisy RODO dodawanie opinii oraz ginekologów zostało czasowo wstrzymane.

Przyszłość pigułki antykoncepcyjnej

Okrzyknięta przez prasę najważniejszym wynalazkiem XX wieku, nazywana siłą napędową rewolucji seksualnej, obarczana winą za upadek obyczajów i rozpad instytucji małżeństwa – pigułka antykoncepcyjna ma się dobrze.

U podstaw światowego sukcesu antykoncepcji hormonalnej leży oczywiście wysoka skuteczność, łatwość stosowania oraz bezpieczeństwo. Dziś stosuje ją na świecie ponad 60 milionów kobiet, z czego ponad milion w Polsce. Pigułka przeszła wiele zmian i znaczą... co rożni się od swojej protoplastki z 1960 roku (Enovid). Okrągła rocznica jest doskonałym momentem do zastanowienia się nad przyszłością tej metody planowania rodziny.

Co nas czeka?

Raczej ewolucja niż rewolucja, raczej stopniowe doskonalenie dzisiejszych produktów niż wielki skok jakościowy. Jak można w praktyce poprawić pigułkę? Można wprowadzić dodatki, które uzupełnią efekty pigułki.

Publikuje się już prace na temat dodatku witamin – głównie kwasu foliowego. Połączenie antykoncepcji z profilaktyką wad cewy nerwowej to pomysł co najmniej ciekawy. W końcu dziewczyny przychodzą do ginekologa po receptę na pigułkę, ale nie potrzebują pomocy lekarza do jej odstawienia. Płodność wraca szybko, a odpowiedni, profilaktyczny poziom kwasu foliowego osiąga się dopiero po 3-4 miesiącach suplementacji.

Myśli się też o zastosowaniu dehydroepiandrosteronu (DHEA). Może on prowadzić do poprawy obniżonego nastroju i libido, równoważąc negatywny wpływ progestagenów na niektóre kobiety.

Można zmienić klasyczną drogę podawania leku przez przewód pokarmowy. Takie rozwiązanie wybrano dla systemów przezskórnych oraz pierścienia dopochwowego. Analogiczny efekt „ominięcia wątroby” i obniżenia dawki osiągnąć można również przy podaniu doustnym – koncentrując wchłanianie w jamie ustnej. Prace nad taką formą „pigułki” (płatek, spray) są zaawansowane, chociaż z drugiej strony antykoncepcyjna guma do żucia nie przyjęła się nawet w USA – ojczyźnie „chewing gum”.

Jeden z trendów przyszłości może dotyczyć zwiększenia skali sterowania krwawieniami. Wydłużenie okresu bez krwawień do kilku cykli mogłoby odbywać się wyłącznie na skutek decyzji pacjentki, bez konieczności każdorazowej konsultacji z lekarzem. Literatura na ten temat jest bardzo rozległa i wydaje się, że pojawienie się produktów „long cycle” to tylko kwestia czasu.

Podobnie, szeroko znane efekty pozaantykoncepcyjne, jak regulacja krwawień, zwalczanie trądziku czy łagodzenie objawów związanych z napięciem przedmiesiączkowym, będą stawały się zarejestrowanymi wskazaniami leczniczymi.

Wszystko wskazuje na to, że pigułka nie tylko ma się dobrze, ale ma przed sobą przyszłość co najmniej równie zajmującą jak 50 lat dotychczasowej historii.

 
Ostatnio oceniane placówki