Możesz zostać właścicielem domeny dobryginekolog.info !!!

Domena przeznaczona jest na sprzedaż. Więcej informacji drogą mailową

 

 


Informujemy, że ze względu na przepisy RODO dodawanie opinii oraz ginekologów zostało czasowo wstrzymane.

Co warto wiedzieć o cyklu miesiączkowym?

Cykl miesiączkowy to czas między dwoma krwawieniami. Pierwszy dzień krwawienia rozpoczyna cykl. Teoretycznie, tylko w ciągu kilku środkowych dni kobieta może zajść w ciążę.

Przeciętna długość cyklu wynosi 28 dni. W normie mieszczą się jednak cykle krótsze – 24-dniowe, i dłuższe – do 36 dni.

co się dzieje w Twoim ciele…

między 1. a 5. dniem:

Rozpoczyna się krwawienie, poziom estrogenów i progesteronu spada, co sprawia, że błona śluzowa macicy złuszcza się... i zostaje wydalona z krwią miesiączkową. Przysadka mózgowa zaczyna wydzielać hormon folikulostymulinę (FSH), który sprawia, że w jajnikach rozwijają się i dojrzewają pęcherzyki Graafa, w których są komórki jajowe.

Niski poziom estrogenów i progesteronu daje lepsze samopoczucie niż przed okresem, kiedy to poziom tych hormonów osiągnął najwyższe stężenie. Nogi i ręce już nie są opuchnięte. Tracisz subiektywne odczucie ciężkości.

między 6. a 13. dniem:

Kończy się krwawienie. Przysadka mózgowa wytwarza hormon FSH, który powoduje, że pęcherzyk z komórką jajową rośnie, a jajniki wydzielają coraz więcej estrogenów. Błona śluzowa macicy robi się grubsza. Wysoki poziom estrogenów sprawia, że włosy pięknie błyszczą, cera nie ma skazy, a kobietę rozpiera energia. To tzw. pomenstruacyjna euforia.

Na 3-5 dni przed owulacją zaczyna się czas płodny. Jeżeli dojdzie do stosunku, a partnerzy nie stosują zabezpieczeń, ciąża jest bardzo prawdopodobna.

dzień 14.:

Estrogeny osiągają najwyższe stężenie, poziom hormonu LH (lutropina) osiąga tzw. pik i pęka pęcherzyk z komórką jajową. To właśnie owulacja. Błona śluzowa macicy jest w pełni dojrzała, samopoczucie doskonałe, rośnie apetyt na seks. Z owulacją mogą się wiązać bóle w podbrzuszu, a nawet kilkudniowe plamienia. Temperatura ciała może być podwyższona.

między 15. a 20. dniem:

Stężenie estrogenów utrzymuje się na wysokim poziomie. Pusty pęcherzyk przekształca się w tzw. ciałko żółte i zaczyna produkować progesteron, który przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka. Zajście w ciążę jest możliwe jeszcze dwie doby po owulacji. Kobieta czuje się ociężała, bo organizm zatrzymuje więcej wody – można nieco przytyć lub mieć takie wrażenie. Podnosi się tak zwana podstawowa temperatura ciała.

między 21. a 28. dniem:

Jeśli nie doszło do zapłodnienia jajeczka, poziom estrogenów obniża się. Ciałko żółte zanika, a wraz z nim maleje poziom progesteronu. Niezapłodniona komórka jajowa będzie wydalona podczas najbliższej miesiączki. Wiele kobiet cierpi w tym czasie na syndrom napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Są rozdrażnione, nie potrafią się skoncentrować, szybko zmienia się im nastrój. Na nogach, dłoniach i twarzy pojawiają się obrzęki. Piersi są bolesne i nabrzmiałe. To znak, że około 28 dnia cyklu pojawi się miesiączka.

 
Ostatnio oceniane placówki