Możesz zostać właścicielem domeny dobryginekolog.info !!!

Domena przeznaczona jest na sprzedaż. Więcej informacji drogą mailową

 

 


Informujemy, że ze względu na przepisy RODO dodawanie opinii oraz ginekologów zostało czasowo wstrzymane.

Metoda laktacyjna LAM

Kolejną z metod naturalnych jest metoda adresowana tylko do kobiet karmiących. Mowa tu o  Metodzie LAM (z angielskiego: Lactational Amenorrhea Method, w wolnym tłumaczeniu: metoda laktacyjnego braku miesiączki). Polega ona na regulacji poczęć, metodą naturalną podczas gdy kobieta nie miesiączkuje i karmi wyłącznie piersią. Czas ten nazywany jest czasową poporodową bezpłodnością. Podczas gdy zdecydujemy się na stosowanie takiego typu antykoncepcji należy pamiętać o kilku... istotnych rzeczach aby skuteczność sięgała 98% w pierwszych 6 miesiącach:

 • Karmienie piersią musi być jedynym lub prawie jedynym źródłem pożywienia. Dokarmianie zmniejsza skuteczność LAM.
 • Dziecko musi być karmione co 4 godziny (lub częściej) w ciągu dnia i co 6 godzin w nocy(lub częściej).
 • Dziecko nie może być starsze niż 6 miesięcy.
 • Matka nie może mieć krwawienia po upływie 56 dni od porodu.

Istnieje tzw. Ekologiczne karmienie piersią. Jest to dużo bardziej rygorystyczna odmiana metody LAM. Ta metoda została opracowana przez Sheilę Kippley (jedną z założycielek Ligi Małżeństw Małżeństwu). Badania wykazały skuteczność tej metody bliską 99% w 6 pierwszych miesiącach po porodzie oraz 94% w późniejszym okresie (do wystąpienia pierwszej menstruacji). Poniżej w punktach zostały wymienione warunki jakie należy spełnić podczas stosowania ekologicznego karmienia piersią:

 • Karmienie piersią powinno być jedynym źródłem pożywienia dziecka (nie zaleca się dokarmiania sztucznego; nie należy również odciągać pokarmu do butelki, oraz nie należy podawać wody i pokarmów stałych).
 • Nie powinno dziecko ssać smoczka, butelki oraz palca.
 • Dziecko powinno być regularnie karmione (im częściej tym lepiej). Ssanie przez dziecko powinno być częste, nie tylko w celu karmienia – podania pokarmu. Metoda ta wymaga karmienia dziecka na żądanie.
 • Dziecko powinno spać razem z matką w jednym łóżku w miarę możliwości. bliskość niemowlęcia zwiększa wydzielanie prolaktyny.
 • Matka nie powinna się rozstawać z dzieckiem. Nie ma mowy o oddawaniu dziecka opiekunce. Każda dłuższa rozłąka zmniejsza skuteczność ekologicznego karmienia piersią.
 • Matka razem z dzieckiem powinna korzystać z drzemek.
 • Matka nie powinna mieć krwawienia po upływie 56 dni od porodu.

Powrót płodności u niewielu matek karmiących może nastąpić już po 10 tygodniach od porodu. Najczęściej się zdarza, że owulację poprzedza miesiączkę. Należy jednak pamiętać, że może zdarzyć się odwrotnie. Powrót miesiączkowania u różnych kobiet wygląda bardzo różnie. Przy zachowaniu wszystkich zasad ekologicznego karmienia piersią miesiączkowanie powinno nastąpić stosunkowo późno. Najczęściej następuje to między 14, a nawet 42 miesiącem po porodzie (należy jednak pamiętać o tym, że zdarza się też po 2 miesiącach).

W przypadku wystąpienia już jajeczkowania karmienie piersią zmniejsza płodność u niektórych kobiet. Stosowanie innych środków antykoncepcji podczas karmienia zmniejsza zatem ryzyko zajścia w ciążę.

A co Ty o tym sądzisz? Zachęcam Panie, które miały okazję stosować ten rodzaj antykoncepcji do podzielenia się swoimi uwagami, przeżyciami.

 
Ostatnio oceniane placówki